حفظ انگیزه با ۸ راهکار ساده و کاملا کاربردی

۴ دقیقه زمان مطالعه

حفظ انگیزه

در مقاله‌های قبلی در مورد ایجاد انگیزه برای شما مطالبی را فراهم آوردیم. در این مقاله قصد داریم در مورد انگیزه‌ای که درشما ایجاد شده است و یا از قبل داشته‌اید، راه‌هایی به شما برای حفظ انگیزه و افزایش آن معرفی نماییم. با ما همراه باشید تا با انرژی بیشتر و چند برابری با هم برای انگیزه هایمان قدم بر داریم.

گاهی انگیزه ما کاهش می‌یابد و گاهی ما انگیزه داریم فقط بایستی آن را افزایش دهیم. راه‌حل‌هایی که در زیر خدمت شما ارائه می‌دهیم شامل هر دو این مسائل می‌شود.

تفریح داشته باشید

 یک سوال ساده؛ وقتی در جمع دوستانتان هستید، به مسافرت می‌روید، در یک مراسم شاد مانند عروسی، جشن تولد و… شرکت می‌کنید، به لحاظ روحی حال و هوای شما چگونه است؟ طبعا بسیار در روحیه شما در جهت مثبت تاثیر گذار است.

تصور کنید زمانی که گوشی شما شارژ کامل دارد با خیال راحت هرجایی می‌توانید آن را با خود به همراه ببرید، و با خیال آسوده از آن استفاده نمایید، و از کار کردن با آن لذت ببرید.

اما زمانی که شارژ باتری شما ۱۰درصد باشد و شما کار مهمی با گوشی داشته باشید و مجبور به ترک منزل باشید چقدر می‌توانید به انجام کارتان اطمینان داشته باشید؟ پس خود را شارژ کنید. اجازه ندهید شارژ شما به ۱۰ درصد برسد. تفریح در بالا بردن انرژی و افزایش انگیزه شما تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

در حال زندگی کنید

مواردی مثل مسافرت، عروسی و جشن تولد که در راهکار قبلی برای شما نام بردیم در صورتی به شما کمک خواهد کرد و انرژی شما را افزایش خواهد داد که شما از این تفریح لذت ببرید نه اینکه به قول شاعر “من در جمع و دلم جای دیگر است”  باشید.

خواندن  چگونه با افراد ارتباط برقرار کنیم؟

گاهی ذهن ما آنقدر درگیر کار و مسائل و مشکلات است که از تفریح خود نمی‌توانیم احساس رضایت و لذت کنیم. تجربه و رویکرد شخصی من در مواقعی که کار فراوانی دارم و به دلایلی از انجام آن منع می‌شوم، مواردی مانند مهمانی رفتن و یا مهمان آمدن و نتیجه‌ای که برای من خواهد داشت، چند روز عقب افتادن از برنامه‌ام باشد.

اعتراف می‌کنم که لحظات اول ممکن است عصبی و ناراحت شوم ولی یک لحظه چشمانم را می‌بندم و با خودم می‌گویم که درست است من چند روز از برنامه‌ام عقب خواهم افتاد؛ اما در این لحظه که کاری از دستم بر نمی‌آید آیا بهتر نیست به آن به عنوان یک تفریح و استراحت نگاه کنم؟

با این رویکرد نه تنها انرژی مثبتی به خود می‌دهم، بلکه به لحاظ روانی نیز خود را شارژ می‌نمایم و برای ادامه کار در روزهای بعد در خود افزایش انگیزه ایجاد می‌کنم.


بیشتر بخوانید: از منطقه راحتی خارج شو زمان مناسب همین حالاست!


گاهی دست از کار بکشید

تفاوت این مورد با مورد قبل در این است که ما در مرحله قبل با میل خود تفریح را انتخاب می‌کنیم ولی در این مرحله، ما به دلیل خستگی فراوان بهتر است دست از کار بکشیم. یک اصل کلی را به شما آموزش می‌دهم. جایی که ذهن شما خیلی درگیر است و یا به قول عامیانه از کار افتاده است، رهایش کنید! تابه‌حال برایتان پیش آمده که وسیله‌ای را گم کرده باشید؟

در این شرایط، هر چقدر بیشتر برای پیدا کردن آن تلاش کنید، کمتر به نتیجه خواهید رسید. حداقل تجربه من این نکته را برایم اثبات کرده است. به محض اینکه از گشتن منصرف می‌شویم و یا اینکه دست می‌کشم، خود به خود گمشده‌ام را پیدا می‌کنم.

خواندن  دستیابی به اهداف با 21 نقل‌قول الهام بخش از مشاهیر

تجربه این مورد را احتمالاً در هنگام خوابیدن نیز داشته‌اید. زمانی که تلاش می‌کنید که به خواب بروید، این اتفاق نخواهد افتاد. اگر پس از تلاش‌های خیلی فراوان به نتیجه نمی‌رسید و یا نتیجه عکس می‌گیرد، بهتر است برای مدت کوتاه کار را متوقف نمایید. نتیجه‌ این کار رسیدن راه حل‌های جدید به ذهن شما خواهد بود.

جایزه فراموش نشود

منظور از جایزه، لزوماً هدیه قابل لمس نیست. گاهی انجام یک کار که به آن علاقه دارید ممکن است برای شما یک تقویت کننده باشد. مانند همان مورد تفریح، دادن جایزه انگیزه ما را بالاتر خواهد برد و انگیزه بیشتری را برای ما ایجاد خواهد کرد.

در برابر هر کار درستی که انجام می‌دهیم برای خود جایزه‌ای را در نظر بگیرید. این جایزه حتی به نسبت علاقه شما ممکن است خواندن یک کتاب باشد.

علت کمبود انگیزه را بررسی نمایید

کمبود انگیزه شما ناشی از چه چیزی است؟ اگر علت را بشناسید، بهتر می‌توانید عمل کنید. هرس کردن شاخه‌های درخت کمکی به ریشه آن نخواهد کرد. ریشه‌یابی کنید و از بنیان بررسی کنید و سعی در برطرف کردن آن کنید.

شاید حوزه کاری و یا رشته‌ای را که انتخاب کرده‌اید از روی علاقه نبوده است. پس در اولین فرصت این مساله را برسی کنید و در صورت نیاز حتما از یک مشاور خبره کمک بگیرید.

برای حفظ انگیزه کارهای عقب افتاده را انجام دهید

یکی از سرعت‌گیرهایی که برای انگیزه ما ممکن است وجود داشته باشد، حجم کارهایی نیمه‌ تمام ماست. گاهی حتی یادآوری و یا فکر کردن به آن‌ها موجب استرس در ما می‌شود و این امر انگیزه ما را پایین می‌آورد.

خواندن  کتاب نه، من فیل نیستم منتشر شد

کارهای عقب افتاده خود را در یک کاغذ یادداشت نمایید و به ترتیب آن‌ها را انجام دهید.
یکی از تأثیراتی که به لحاظ روانی این کارها بر روی ما به جا می‌گذارند،
احساس بی‌کفایتی است که ممکن است در ما به وجود آید. برای جلوگیری از این احساس هرچه زودتر دست به کار شوید.


بیشتر بخوانید: تحریک انگیزه با ۱۰ راه عملی در زمانی که شما آن را احساس نمی‌کنید


خواب کافی داشته باشید

خواب یکی دیگر از مواردی است که نیروی محرکه ما برای انجام کارها می‌باشد. بهترین وسیله‌ها را نیز اگر بخواهید در نظر بگیرید، باز هم به استراحت نیاز دارند. نباید همیشه مغز شما در بیداری باشد و انتظار داشته باشد که به قول معروف عین ساعت برای شما کار کند.

سلول‌های مغزی در خواب به بازسازی خود می‌پردازند و اطلاعات در موقع خواب آنالیز و دسته‌بندی می‌شود. اتفاقاً ما به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید موفق شوید، خواب منظم و کافی داشته باشید. خواب زیاد نیز مانند خواب کم مضر می‌باشد.
خواب زیاد حالت کسلی و بی‌حالی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

برنامه خود را تغییر دهید

گاهی برنامه‌ریزی اشتباه ما موجب می‌شود نتوانیم کار را به‌خوبی پیش ببریم. احتمالا شما نیز داستان مردی را که با تبر خود درخت‌ها را می‌برید و با نتیجه عالی در روزهای اول پیش می‌رفت و پس از مدتی تعداد درخت‌هایی که می‌توانست قطع کند، هر روز کاهش می‌یافت را شنیده باشد. بله تیز کردن تبر بسیار مهم است.

برنامه شما اگر درست و اصولی نباشد، شاید در روزهای اول خیلی خوب و درست پیش بروید، ولی پس از مدتی ممکن است نتوانید پیش بروید. پس برای حفظ انگیزه خود برنامه‌ریزی درست داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.