تکنیک رادار، شناسایی رقیبان در کسب و کار

کسب و کار

 

سلام دوستان عزیز و همراهان همیشگی سایت ضد گلوله
امروز برای شما از مراحلی از راه‌اندازی کسب و کار صحبت می‌کنیم که باید در زمان ایده‌پردازی، شروع به کار و در حین کار این مراحل برسی و تنظیم شود.
هیچ وقت و تحت هیچ شرایطی نباید این مرحله مهم یعنی شناسایی رقیبان از کسب و کار شما  حذف شود.

هر زمان شما این نکته را کنار بگذارید بدانید افول بیزینس شما شروع شده است شاید در ابتدای کار اصلا متوجه نشوید اما با گذر زمان این مسئله بیشتر نمایان می‌شود.
پس همیشه هوشیار باشید و همیشه رادار خود را روشن کنید و از رقبای خود غافل نشوید.

 

داستان کسب وکار جیم

جیم در حالی که عصبانی بود به دفترش آمد و پشت میزش نشست، در حالی که از پشت پنجره به بارش برف نگاه می‌کرد به فکر فرو رفت که چرا کسب و کار من با مشکل برخورد کرده و روز به روز فروش پایین‌تری داره؟

در حالی که رقبایش هر روز معروفتر می‌شدند شرکت و محصولات او فروش کمتری رو تجربه می‌کرد و کم‌کم به چشم خودش می‌دید که تمام زحماتش داره به باد میره. به یاد روز‌های اول افتاد که با چه ذوق و شوقی کسب و کار خودشُ راه انداخته بود.

جیم یک شرکت کوچک خدمات طراحی سایت و گرافیک آنلاین راه‌اندازی کرده بود. دیوید به عنوان برنامه نویس وب، آنجلنا کار گرافیک و برایان کار سئو را برعهده داشتند. جیم که خودش همه کاره بود وب‌مستری شرکت و سایت بر عهده گرفته بود.

خواندن  چگونه کسب و کار خود را تقریبا بدون پول شروع کنیم؟

افزایش فروش

دیدوید به اتاق مدیر آمد و با جیم در مورد مشکلات شروع به صحبت کرد؛ دیوید که قبلا تجربه کار توی شرکت‌های دیگه رو داشت یه کم جیم آروم کرد میشه گفت یه جورایی دیوید نقش معاون برای رئیس بازی می‌کرد.


صحبت اونها بر سر فروش و تعداد سفارش‌هایی بود که هفته به هفته داشت کمتر میشد، جیم که روزهای اول به تنهایی همه بار شرکت نوپای خودشو به دوش می‌کشید در طول دو نیم سال گذشته سه نیروی جدید به خدمت گرفته بود تا سرعت و کیفیت کار بیشتر کنه. دیوید گفت جیم بیا برسی کنیم ببینیم چه کارهایی اگر انجام بدیم فروش ما افزایش پیدا می‌کنه.

رقبای ما چه استراتژی‌هایی در پیش گرفته‌اند؟

این سوال کلیدی بود که دیوید مطرح کرد و جیم رو حسابی به فکر فرو برد.
در واقع جیم از یک خواب بیدار شده بود، خواب غفلت از رقبایی که روز به روز قدرتمندتر می‌شدند. جیم قبل از راه اندازی کسب و کار خودش با یک مشاور صحبت کرده و از او کمک‌هایی گرفته بود و به یاد این صحبت مهم افتاده بود که به اون تاکید کرده بود:

هرگز چشم از رقبا بر ندار

همین جا بود که جیم با یک لبخند از دیوید برای این سوال کلیدی تشکر کرد و با هم شروع به طرح سوال‌های بیشتری کردند و همه سوال‌ها را بر روی وایت برد نوشتند:
۱- خدمات و محصولات ما چه تمایزی نسبت به رقبا دارند؟
۲- رقبا برای ما تا چه میزان تهدید حساب می‌شوند؟
۳- رقبا تا چه حد از مزیت‌های محصولات ما با خبرند؟
۴- رقبا تا چه حد از شرکت ما اطلاعات دارند؟
۵- رقبای ما تا چه حد در بازار نفوذ دارند؟
۶- چند تا از رقبای ما برند هستند؟
۷- عوامل موفقیت رقبا در چیست؟
و همینطور سوال‌های بیشتری را نوشتند، در همین حین آنجلنا و برایان هم به آنها کمک کردند و سوال‌های بیشتری را طرح کردند.

خواندن  رشد کسب و کار و موفقیت شما هدف ماست. این 7 راهکار تضمینی را عمل کنید

کلام آخر

شما چه به جیم کمک کنید و سوالات بیشتر را در پایین همین پست بنویسید، شاید سوالات بهتر و بیشتری در ذهن شما دوستان باشد که به فکر دیگران نرسیده است. پس از همین الان رادار شناسیایی رقبا را فعال کنید. باور کنید در دنیای امروز اطلاعات بسیار خوبی می‌توانید از همین حالا کسب کنید گوگل اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد.
منتظر چی هستین شروع کنید.

بیشتر بخوانید:

قانون جذب در کارآفرینی
مراقب زامبی‌های کسب و کار باشید
هدف گذاری به سبک بانجی جامپینگ
ریسک کن پرواز با یک موتور
امید معجزه میکند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.