موفقیت چیست؛ و یعنی چه، چگونه به موفقیت برسیم؟

۱۱ دقیقه زمان مطالعه

موفقیت چیست و یعنی چه

 

هر کسی تعریفی برای موفقیت دارد. اما حقیقتا موفقیت چیست؟
اصلا موفقیت یعنی چه؟ تا همین لحظه به ازای هر انسان روی زمین یک تعریف برای موفقیت وجود دارد! مگر اینکه بعدا مغز همه آدمها دقیقا شبیه هم شود!

پیروزی و کامیابی؛ نتیجه یکسری فاکتورها در مسیر زندگی شخصی است؛ که با مطالعه و تحقیق در زندگی موفق‌ترین افراد و نگاه دقیق به مسیر موفقیتی که طی کرده‌اند قابل شناسایی هستند. اما خیلی ساده می‌توان برای تعریف موفقیت در یک جمله گفت: «موفقیت یعنی شادی، آرامش و رسیدن به اهداف شخصی که برای هر فرد معنی خاص و نکته‌های ویژه‌ای دارد. »

در این مقاله با ضدگلوله همراه شوید تا ببینیم موفقیت چیست؛ و یعنی چه و اینکه چطور موفق شویم؟

خواندن  انگیزه چیست ؟ ۱۰ راه برای افزایش انگیزه

تعریف شما از موفقیت چیست؟

موفقیت را باید خودتان تعریف کنید. همانطور که قبلا گفته شد موفقیت برای هر کسی یک معنی دارد. این بیشتر می‌تونه یک احساس درونی برای تو باشه، یعنی یک حس شادی درونی خاص که برای هر کسی می‎‌تونه نشانه پیروزی باشه.

علاوه بر شادی شاید موفقیت برای شما دستیابی به ثروت و یا شهرت باشد. اینکه باور داشته باشی به اهداف تعیین شده خودت خواهی رسید و شبانه روز در مسیرش تلاش کنی تا به هدفت برسی خود یک تعریف از موفقیت است.

شاید برای شخص دیگری تعریف موفقیت خیلی ساده‌تر و محدودتر باشد، یعنی بدون ثروت و شهرت و امکانات خاص باز هم خود را فرد موفقی می‌داند. پس به خوبی می‌بینید که نسخه موفقیت شخصی فقط در ذهن خود شما وجود دارد و ترکیبی از علایق، اهداف و میزان دانش شما و صدها پارامتر دیگر بستگی دارد.

همین حالا قلم و کاغذ را بردارید و تعریف شخصی خودت از موفقیت بنویس. من نه می‌توانم و نه تمایلی دارم که بخواهم نسخه‌ای فراگیر برای موفقیت تجویز کنم! ضمنا اگر از کسی هم نسخه قطعی خواندید و یا شندید شک کنید و برای خودتان شخصی سازی کنید.

برای موفق شدن هرگز دیر نیست!

هیچ وقت برای موفقیت دیر نیست، خیلی از افراد فکر می‌کنند برای کامیابی و پا گذاشتن در مسیر موفقیت پیر شده‌اند. اجازه بدهید چند مورد از موفقیت‌های افراد بزرگ را برسی کنیم.

برای موفق شدن هرگز دیر نیست | نلسون ماندلا

 • نلسون ماندلا؛ در سن ۷۷ سالگی بعد از گذراندن ۲۷ سال زندان، رئیس جمهور آفریقای جنوبی شد.
 • اپرا وینفری؛ در سن ۲۳ سالگی از اولین شغل خود اخراج شد. 
 • هنری فورد؛ موسس شرکت فورد موتور در سن ۴۰ سالگی این شرکت را بنا کرد.
 • کلنل ساندرز؛ در سن ۶۲ سالگی موفق به گسترش تجارت مرغ کنتاکی خود شد.
 • سام والتون؛ بعد از شکست‌های زیاد در سن ۴۴ سالگی اولین شعبه وال‌مارت را تاسیس کرد.
 • جی.کی. رولینگ؛ در سن ۳۲ سالگی اولین کتاب از سری داستان‌های هری پاتر او به فروش بالا رسید.

خواندن  جی کی رولینگ چه اسراری در نوشتن داستان های هری پاتر دارد ؟

موفقیت مهلت خاصی ندارد

طبق گزارش مجله معتبر فوربس به طور متوسط ۱۰۰ نفری که شرکت‌های بزرگ جهان را بنا نهاده‌اند تا سن ۳۵ سالگی شروع نکرده بودند. از ۵۳۹ بنیانگذار میانگین سنی آنها در موقع شروع به کار ۴۰ سال بوده است. بسیاری از افراد موفق دنیا حتی تا سن ۵۰ الی ۶۰ سال رویاهای خودشون را دنبال نمی‌کردند! 

پس برای موفقیت و پیروزی زمانی تعیین نشده است؛ و برای هر فرد نسبت به تجربه، توان، دانش و از همه مهمتر هدف و انگیزه‌ای قدرتمند باعث فوران خلاقیت در او می‌شود. 

موفقیت در دنیای کسب و کار

شاید بتوان در دنیای کسب و کار دقیق‌تر جوابی برای سوال موفقیت چیست؛ و یعنی چه؟ پیدا کرد. البته همانطور که گفتیم در شرایط و زمان‌های مختلف برای هر شخص و یا مجموعه‌ای موفقیت معنی خاصی می‌تواند داشته باشد.
به عنوان مثال استراتژی شرکت شما بر فروش ۵۰۰۰ مدل از یک محصول تا آخر سال است، که بر اساس پلن مشخص توسط مدیر و اجزای مختلف شرکت اجرا می‌شود.

تفاوت در دنیای کسب و کار، در دقیق بودن هدف نهفته است و اینکه مثلا هر هفته باید اعضای مختلف گزارش دقیقی به مدیریت تحویل دهند، که همین مسیر مشخص و ارتقاء بر اساس آمار، میزان موفقیت را تعیین می‌کند و به عنوان مثال اگر ۳۵۰۰ فروش انجام شده باشد یعنی ۷۵% موفقیت که با عدد و رقم دقیق قابل نمایش است.

پیشنهاد می‌کنم از قوانین و آمار دقیق برای پیشبرد و اندازه‌گیری میزان پیشرفت خود در مسیر موفقیت  شخصی استفاده کنید، مطمئن باشید به زودی نتایج درخشانی نصیب شما خواهد شد.

خواندن  موفقیت کسب و کار شما با ۵ عامل موثر و قدرتمند

موفقیت اجتماعی

ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و تعریف موفقیت هم در چهارچوب اجتماع انسانی قابل برسی هست. پس باید منطقه امن خود را ترک کرده و وارد اجتماع شویم. هر کدام از ما در موقعیت و یا شغلی مشغول به فعالیت هستیم؛ و می‌توانیم در هر سطحی که هستیم یک پله خود را رشد دهیم.

اما موفقیت اجتماعی چیست؛ شما به عنوان یک کارمند می‌توانید با تلاش بیشتر و خلاقیت، در شرکتی که کار می‌کنید، ترفیع بگیرید. یعنی بر اساس ارزش‌های درونی خود و شخصیت اصلی خود به موقعیت جدیدی برسید. هیچ کس دوست ندارد با نسخه کپی از یک فرد دیگر مواجه شود.

مهم ترین عنصر فرمول موفقیت عبارت است از شیوه کنارآمدن با مردم.

تدی روزولت ششمین رئیس جمهور آمریکا

بعضی افراد فقط بخاطر شباهت ظاهری، با یک بازیگر و یا بازیکن قصد جلب توجه اجتماعی برای خود را دارند. شاید در کوتاه مدت برای مردم جالب باشد اما به مرور زمان این مساله کم رنگ می‌شود.

اما اجتماع شخصیت اصلی شما را می‌خواهد.

 1. پس خیلی ساده خودت باش
 2. واقعا مثبت باش
 3. روی علاقه‌هایت تمرکز کن نه جالب بودن
 4. به دیگران کمک کن
 5. آداب اجتماعی را رعایت کن
 6. به حقوق دیگران احترام بگذار
 7. مهارت همدلی را تمرین کن

یکی از ابعاد موفقیت اجتماعی تعامل با افراد و گروه‌های مختلف اجتماعی است. سعی کنید در یک گروه ورزشی و یا پیاده‌روی، کوه نوردی و یا گروهی برای کتاب خوانی عضو شوید. یکی از مزایای عضویت در این گروه‌ها کم شدن استرس و بیماری‌های روانی است.

موفقیت مالی

خوب رسیدم به نوعی از موفقیت، که اکثریت آدم‌ها از جمله خودم در جواب چالش موفقیت چیست؛ می‌دهند یعنی رسیدن به استقلال مالی و کامیابی مالی. خوب نظر شما در این مورد چیست؟ این مورد آنقدر وسوسه انگیز است که شاید درصد زیادی از معنای موفقیت برای شما پر کند.

در دنیایی که همه چیز نسبی است تعریف موفقیت در حوزه مالی ظاهرا قطعیت بیشتری برای افراد دارد. باز هم علت وجود اعداد است یعنی میزان موفقیت مالی در حساب بانکی شما با یک عدد و تعداد ماشین و املاک شما سنجیده می‌شود.

موفقیت مالی

در تحقیقات تجربی که توسط محققان انجام شده است، به نتایجی رسیده‌اند که بارها در مقالات و یا رسانه‌های مختلف خوانده‌ایم، یعنی شادی و موفقیت حقیقی ربطی به پول ندارد. 

اجازه بدهید! سریع جبهه نگیرید! راستش خود من هم اولین بار با نتایج این تحقیقات مخالف بودم، اما در مواجه با افراد ثروتمند به راحتی متوجه می‌شوید که پول و شادی حقیقی دو چیز مجزا از هم هستند.

اما همچنان اکثریت مردم رفتار‌های خود را بر افزایش درآمد و ثروت متمرکز کرده‌اند. تا به حال حسرت چند وسیله مورد نیاز خودتان را خورده‌اید و بعد از خرید برایتان عادی شده است؟ چقدر هر روز اینطور جملات را به کار می‌برید و یا در ذهن خود مرور می‌کنید:

 • اگر من خونه بخرم 
 • اگر من ماشین بخرم
 • اگر من لپ‌تاپ بخرم
 • اگر من گوشی اپل بخرم
 • اگر من…

پس اگر شادی و آرامش را بعدی از ابعاد موفقیت بدانیم می‌بینیم که پول باعث آسایش برای ما می‌شود اما آن آرامش عمیق درونی و روحانی را ندارد. مگر اینکه در مسیر کمک به هم نوع و شادی به کار بگیریم.

می‌دونم شاید هنوز هم در این مورد با من موافق نباشید اما این یک واقعیت است. خود من هم به دنبال پول و ثروت هستم اما وقتی از من پرسیده شود موفقیت یعنی چه؛ صرفا پول و ثروت برای موفقیت به عنوان شاخص تعیین نمی‌کنم. اما پول باعث میشه زندگی خیلی راحت‌تر بشه، کارها سریع‌تر انجام بشه.

و در آخر موفقیت مالی وقتی معنا پیدا می‌کند که مال و ثروت من برای من شادی و آرامش حقیقی را به همراه بیاورد که این هم با بخشش از طرف من شکل می‌گیرد.

پس تلاش کن ثروتمند شوی و با پول و ثروت خودت شادی را به هم نوعان خودت هدیه بده. با هر چیزی که فکر می‌کنی خوب است. شاید ساخت یک مدرسه، شاید ساخت یک درمانگاه و شاید خرید یک دسته گل از دخترکی که سر چهاراه به دنبال فروش گل‌های خودش هست. تو بزرگ می‌شوی وقتی هدفت پخش شادی در دنیا هست و این ثروت واقعی و شادی حقیقی است.

 

به نظر من موفقیت واقعی را باید با میزان شادی شما سنجید.

ریچارد برانسون کارآفرین و سرمایه‌گذار

 

موفقیت عاطفی

یکی از ابعاد موفقیت می‌تواند بعد عاطفی آن باشد. شما به عنوان یک همسر، پدر، مادر، فرزند و یا یک دوست باید یکسری مرز‌های ظریف را رعایت کنید که در برخورد با دیگران شدت کمتری دارد.

اینجاست که پای عشق و قدردانی به میان می‌آید، ما باید به عنوان یک همسر عشق بورزیم تا آن را دریافت کنیم و همینطور به عنوان دیگر شخصیت‌های گفته شده در بالا.

به جراعت می‌توانم بگویم که موفقیت عاطفی پایه دیگر ابعاد موفقیت برای ما است؛ وقتی شما با همسر و یا پدر و مادر خود رابطه عاطفی خوبی دارید، این باعث می‌شود در موفقیت مالی و یا اجتماعی هم به اوج برسید.

وقتی زندگی بزرگان را مطالعه کنیم می‌بینیم که عشق همسر و یا پدر و مادر باعث موفقیت‌های عظیمموفقیت عاطفی مالی و علمی شده است. اینجا باید برای زنان به عنوان همسر و مادر یک جایگاه ویژه باز کرد.

چون یک مرد برای ثابت کردن عشقش به ویژه به همسرش منبع یک نیروی عظیم می‌شود که می‌تواند کوه‌ها را جابجا کند!

شاید بهترین پاسخ برای موفقیت چیست؛ و یعنی چه؛ عشق باشد!
جا دارد که در اینجا چند بیتی از وحشی بافقی در مورد
«امتحان کردن عشق شیرین فرهاد را، در عشق» بخوانیم:

به هجران تا رضای تست سازم             به وصلم گر نوازی سرفرازم

مرا در عشق تو از خود خبر نیست         به غیر از عاشقی کار دگر نیست

بر این سر کوهم ار گویی بمانم             وگر خواهی به پایت جان فشانم

چو شیرین این سخنها کرد از او گوش     به کامش باز کرد آن چشمهٔ نوش

متن کامل را در اینجا بخوانید.

موفقیت چطور به نظر می‌رسد؟

آیا خودتان را مدام با هم سن و سالان خود مقایسه می‌کنید؟ و بعد از اینکه چرا دوست من این خانه، ماشین و موقعیت را دارد و من ندارم احساس بدی به شما دست می‌دهد. ثابت شده که بیشتر افراد در نشخوار فکری خود مدام از خود می‌پرسند که مگر موفقیت چیست؛ که من نمی‌توانم به آن برسم و مدام موفقیت‌های کوچک خود را با دستاوردهای دیگران مقایسه می‌کنند.

این دقیقا مساله‌ای است که اکثر مردم با آن درگیرند و متاسفانه به وسیله شبکه‌های اجتماعی به آن دامن زده می‌شود. بیشتر مردم لحظات خوب و شاد خود را در دنیای مجازی به اشتراک می‌گذارند و کاربران هم دقیقا نقطه ضعف خود را با نقطه قوت صاحب عکس مقایسه می‌کنند و بعد احساس بد و نا‌امیدی وجود آنها را فرا می‌گیرد.

احساس اینکه ببین، همه موفق شده‌اند و من هیچ دستاوردی ندارم؛ و صحنه زندگی به یک مسابقه بی‌پایان تبدیل می‌شود. یک روز خانه جدید، ماشین لاکچری، بچه دار شدن و شاید عمل زیبایی دلیلی برای پست گذاشتن باشد.

در اینجا مساله اشتباه، مقایسه کردن خودمان است که باید جلوی آن را بگیریم. موفقیت برای هر کسی تعریف خاصی دارد. بهترین گزینه این است که  شاخص موفقیت را از خانه و ماشین به سمت انرژی مثبت، حال خوب و شادی بخشیدن به دیگران تغییر دهیم.

مقایسه اشتباه، به جای تمرکز بر نقاط قوت و اهداف شما، به دارایی‌های افراد دیگر جلب می‌شود. که این خود افتادن در یک دور باطل است و گرفتار شدن در دیدن دستاوردهای دیگران که باعث می‌شود ارزش‌های خود را از دست بدهید.

پس دست از مقایسه کردن بر دارید و بیشتر بر روی زندگی و داشته‌هایتان تمرکز کنید، مرور شبکه‌های اجتماعی را کمتر کنید تا زندگی شادتری را تجربه کنید.

فرمول موفقیت چیست؟

خوب تا اینجا همه ابعاد را برسی کردیم تا فرمول ندهیم! اما بعضی از افراد به دنبال معجون سریع و خارق‌العاده‌ای هستند که یک شبه زندگی آنها رو تغییر بده!

فرمول موفقیت چیست؟

اما هر کدام از ما دوست داریم در موقعیتی که هستیم پیشرفت کنیم و موفق شویم. اگر یک کارآفرین هستیم دوست داریم کسب و کار خود را گسترش دهیم و اگر فروشنده هستیم می‌خواهیم فروش خود را بالاتر ببریم؛ یک دانشجو دوست دارد با نمرات عالی و بدون زمان اضافی مدرک خود را اخذ کند.

پس چه باید کرد آیا فرمولی برای موفقیت وجود دارد؟ شاید بهترین و ساده ترین فرمول این باشد.
موفقیت = اهداف + عادت‌ها – موقعیت موجود

همانطور که گفتیم هر نفر بر روی زمین تعریفی از موفقیت دارد؛ و اگر این فرمول را به او نشان دهید شاید فرمول دیگری داشته باشد و یا موارد دیگری را اضافه یا کم کند. خوب فرمول شما برای موفقیت چیست؟ چه معجونی برای موفقیت دارید؟

می‌توان گفت که موفقیت برای ما انسان‌ها در فضای جامعه انسانی معنا پیدا می‌کند و تابع قوانین جامعه هست. اهداف و عادت‌های هر انسان بیشترین تاثیر را در مسیر شکوفایی و کامیابی او دارد. پس سعی کنیم برای خود اهداف روشنی را هدفگذاری کنیم و بر روی ساخت عادت‌های مفید تمرکز کنیم.

رابطه موفقیت با شکرگزاری

شاید از خود بپرسید که اصلا رابطه شکرگزاری با موفقیت چیست؛ و چه ربطی به هم دارند؟

شکرگزاری باعث کامیابی و پیروزی بیشتر می‌شود؛ چرا که شما را متوجه داشته‌هایتان می‌کند و شما را به مسیرهایی راهنمایی می‌کند تا بیشترین بهره‌وری را داشته باشید.

احتمالا شما هم افرادی را بشناسید که با کمترین امکانات و در سخت‌ترین شرایط زندگی به چه موفقیت‌های خیره کننده‌ای رسیده‌اند؛ و در مقابل کسانی که دارای امکانات رفاهی زیادی بوده‌اند و همه چیز برایشان فراهم بوده اما هیچ دستاوردی نداشته‌اند!

حلقه گمشده در این موارد چیزی به جز شکرگزاری بابت کمترین امکانات نبوده است. زمانی که شما بابت کوچکترین امکانات شکرگزار باشید، موهبت‌های بزرگتری در مسیر شما قرار می‌گیرد. وقتی زندگی کارآفرینان بزرگ را مطالعه کنید می‌بینید که همه آنها شکرگزاران حرفه‌ای بودند؛ دانسته یا نادانسته این کار را انجام می‌داده‌اند.

شما به دنبال چه هستید؟ اگر به دنبال یک سرنخ برای مساله موفقیت چیست؛ می‌گردید، در گوشه ذهنتان شکرگزاری را برای همیشه حک کنید؛ و از همین حالا بابت هدف مورد نظرتان و امکاناتی که همین لحظه دارید تا قدم اول را در مسیر هدف بردارید از خالق کائنات تشکر کنید.

چگونه در زندگی به موفقیت برسیم؟

به شما تبریک می‌گویم! برای شما که تا اینجا این مقاله و کتاب‌های زیادی را مطالعه کرده‌اید تا به این نتیجه برسید که موفقیت چیست باید روشن شده باشد که موفقیت نتیجه پارامتر‌های بسیار زیادی در زندگی شخصی و اجتماعی ما است.

قدم‌های کوچک من و شما در مسیر کسب و کار، کسب ثروت، علم آموزی و روابط عاطفی و اجتماعی تاثیرات خود را بر روی رسیدن به موفقیت و کامیابی می‌گذارد.

تصمیمات و عادت‌های خوب و بد کوچکی که شاید فکرش را هم نکنید که وقتی در طول یک سال می‌تواند چه دستاوردها و یا خرابی‌هایی برای ما داشته باشد.

یک چرت عصرگاهی، یا نوشیدن یک فنجان قهوه، تماس با یک شخص و یا زدن بر روی دکمه ساعت در صبح وقتی که باید برای اهدافمان بیشتر تلاش کنیم.

طنز تلخ اینجاست که انسان‌ها در یک بعد موفقیت بسیار رشد می‌کنند و در ابعاد دیگر پیشرفتی ندارند، دقیقا مثل بچه‌ای مریض که سرش رشد کرده اما تنش در همان بچگی مانده!

نتیجه می‌شود دانشمندی که علمش زیاد شده و جیبش خالی است و یا شخصی که ثروت زیادی اندوخته اما علمی ندارد و نمونه‌های خیلی زیادی که اگر خوب توجه کنیم در جامعه و اطراف خود می‌بینیم.

کلام آخر

 در این مقاله ابعاد مختلف موفقیت را برسی کردیم و متوجه شدیم که تعریف موفقیت پیچیده است و هر کسی تعریفی از آن دارد. شما هم باید تعریف اختصاصی خود را برای این مساله، یعنی موفقیت چیست؛ در زندگی خود بیابید.

همانطور که در بالا گفته شد موفقیت مالی مهم است اما کافی نیست ولی بیشتر مردم بر روی این بعد تمرکز دارند. و گفتیم که موفقیت در ابعاد اجتماعی و عاطفی پیش نیاز دیگر ابعاد موفقیت است. فرمولی برای موفقیت وجود ندارد اما در بالا یک فرمول ساده و مفید موفقیت را برای شما شرح دادیم.

برای ما کامنت کنید که از دید شما موفقیت چیست و یعنی چه؛ و با دیدی که از موفقیت دارید آیا خود را فرد موفقی می‌دانید؟

برداشتی از : soulsalt.com

خواندن  قانون جذب هنرمندان مشهور و داستان آنها
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.