جبر و اختیار در پیشرفت فردی و حرفه ای افراد

۴ دقیقه زمان مطالعه

جبر و اختیار در پیشرفت فردی و حرفه ای افراد
جبر و اختیار موضوعی که در همه ابعاد زندگی انسان وجود دارد و باعث می‌شود همیشه ما بر سر دو راهی های مختلف دست به انتخاب بزنیم. آیا بر اساس نیاز دست به انجام کاری می زنید یا چون می توانید، آن کار را انجام می دهید؟

برای امتحان هم که شده، دلیل کار کردن مردم  برای شرکت فعلی‌شان یا علت خرید اتومبیل و یا خانه جدیدشان را سوال کنید. پاسخ  برخی از مردم نشان دهنده نیاز واقعی آنها به کار، اتومبیل جدید و خانه بوده و از روی علاقه و خواست صرف، دست به این کارها نمی زنند.
آنها کارهایی را انجام می دهند که اجبار و بایدی نهفته در عمل به آن ها وجود داشته است.

این گونه انسان ها، چون می توانند و قادرند، دست به انجام کاری نمی زنند و هرگز به دنبال تجربیات نامحدود در زندگی نمی باشند.

جبر و اختیار در انتخاب نوع زندگی

این گروه از انسان ها، هر طور که زندگی برایشان پیش آورد و مهیا کند زندگی می کنند. هنگامی که به کاری جدید، خانه ای نو، اتومبیلی تازه و حتی تجدید فراش و ازدواج مجدد  نیاز دارند، واقع بین بوده، امکانات را در نظر گرفته، آن را پذیرفته و در محدوده آن عمل می کنند.

در مقابل، انسان هایی هستند که به دنبال فرصت هایی برای رسیدن به خواسته های غیرضروری و هوس‌های خود بوده و بیشتر به دنبال تجربه هر چیزی می‌باشند. آنها به دنبال حق انتخاب، تجربیات تازه، انتخاب‌ها و روش‌های رسیدن به خواست‌های خود هستند.
شخصی که در زندگی فقط به دنبال تامین واجبات می باشد، به دنبال چیزهایی شناخته شده و امن  بوده و زمان و فرصتی برای شناخت موارد جدید ندارد.

خواندن  مهارت مدیریت زندگی را فرا بگیرید و بهره وری زمان خود را بالا ببرید

ولی افرادی که به دنبال فرصت‌ها و موقعیت‌های جدید و متنوع هستند، به نوعی برابر، پذیرای ناشناخته‌ها  بوده و تازه می‌خواهند بدانند که درگیر چه رخدادهای جالب و جدیدی شده‌اند و چه موقعیت جدیدی برایشان به وجود آمده است.

جبر و اختیار در استخدام نیرو

به عنوان یک کار‌فرما، شما کدام دسته از این افراد را استخدام نموده و به کار می گیرید؟
آیا از نیروی جبر و اختیار استفاده می‌کنید؟
برخی ممکن است اینطور پاسخ دهند:

“کسانی را که به دنبال موقعیت و فرصت برای پیشرفت هستند.”
استدلال اینگونه افراد این است که دارا بودن ظرفیت و پتانسیل ثروت، زندگی سعادتمند فراهم می آورد.

به طرزی هوشمندانه، بسیاری از ما(حتی بسیاری از مردم که زندگی و عملکردشان بر اساس نیازهای واقعی و امکانات موجود می‌باشد) از فرصت‌هایی که برایشان پیش می‌آید و راه‌ها و مسیر‌های جدیدی که پیش روی آنها  قرار دارد استقبال می‌کنند.

در زندگی واقعی نباید خشک و یک دنده بود و مطابق یک نقشه و اصول غیر قابل تغییر عمل کرد.
مشاغل بسیاری هستند که نیاز به جزئی نگری و دقت و ثبات قدم و عملکردی دائم و بسیار دارند. فرض کنید مسئول کنترل کیفی در یک شرکت خودرو سازی می‌باشید. حس داشتن تمامی امکانات، حسی خوب و دلپذیر است.

ولی آنچه که به واقع به آن نیاز دارید، حس احتیاج و لزوم به داشتن واجب‌ترین و اصلی‌ترین موارد و تجهیزات مورد نیاز می‌باشد. باید بدانید که شما و یا کارخانه دقیقا به چه چیز(هایی) نیازمند هستید و وظیفه شما تایید تامین امکانات و کیفیت کار و محصول تولید شده می باشد.

خواندن  پرش با باور ، نیزه‌‌ای برای عبور از موانع

نقش روحیه در بازدهی کارمندان

با استفاده از جبر و اختیار در ابتدای استخدام افراد به نکات زیادی دست پیدا می‌کنید. شما خیلی خوب متوجه می‌شوید که فرد مورد نظر همان نیروی مطلوب برای شما است یا اینکه بعد از مدتی کارخانه و کارگاه شما را ترک می‌کند.

افرادی که صرفا به دنبال امکاناتی (خاص) می باشند، یقینا در زمره پرسنل خسته کننده و بی‌حوصله آن کارخانه قرار خواهند گرفت و به زودی این کار از چشم آنها خواهد افتاد.
در مقابل افراد و پرسنلی که فقط در جهت رفع نیازهای واجب و لازم آن کارخانه و روند تولید محصول فعالیت می‌کنند، افرادی شایسته کار در آن واحد تولیدی می‌باشند.

افرادی که بر اساس نیاز و احتیاج، به کار و فعالیت می‌پردازند دارای صفات مثبت دیگری نیز می‌باشند. وقتی آن‌ها را استخدام می‌کنید، مدت زمان زیادی برای شما کار کرده و شما را تنها و دستتان را خالی نمی‌گذارند.

حال اگر به جای استخدام افرادی که فقط در حد امکان و لزوم و به صورتی منطقی کار کرده و واجبات مربوط را مطالبه می‌کنند، افراد فرصت طلب را استخدام کنید، با توجه به روحیه آنها که همواره به دنبال موقعیت‌ها و امکانات جدیدتر و بهتر شغلی و چالش‌های تازه می‌باشند، به محض یافتن موقعیت شغلی بهتر، شما و کارگاه تولیدی را ترک کرده و کارتان را لنگ می‌گذارند.

زیرا اینگونه افراد هنگام مراجعه جهت استخدام، دلایلی غیر از نیاز صرف جهت گذران زندگی خود و خانواده خود دارند، پس در اسرع وقت شغل خود را با نوع بهتر و با پتانسیل و امکانات و درآمد بالاتر عوض می‌کنند.

خواندن  مهارت نه گفتن شما را از افتادن در مسیر اشتباه نجات می‌دهد

جبر و اختیار در ذهنیت افراد

بسیاری از مشاغل هستند که تا حد امکان نیاز به افرادی واقعا علاقمند، فعال و پرهیاهو و ریسک پذیر دارند. اگر شرکت شما به طور ناگهانی تغییر شغل داده و به یک رشته جدید از فعالیت وارد می‌شود، شما سعی می‌کنید شخصی را استخدام کنید که با تمامی امکانات و اوضاع شرکت شما همخوانی کامل داشته باشد.

مشاغل دیگری نیز هستند که نیاز به افرادی با موقعیت های ممتازی مثل دارا بودن قدرت وسوسه مشتری، دادن شجاعت کافی جهت خرید محصولات، ثبات رای و پایداری زیاد در شغل و کار داشته باشند.

در استخدام اینگونه افراد، بهترین گزینه ها، افرادی هستند که علاوه بر خود باوری، می دانند چه توقعی باید از خود و کار خود داشته باشند و به چه چیزی احتیاج  واقعی و مبرم دارند.

مهم است افرادی که قصد استخدام دارند، از طرح ها و برنامه های ذهنی خود آگاهی کافی داشته باشند تا مناسب ترین و نزدیکترین شغل به ذهنیت خود را انتخاب نمایند.

حرف پایانی
فراموش نکنیم که جبر و اختیار همراه همیشگی ما در زندگی هستند. ویژگی اصلی ما به عنوان انسان وجود همین جبر و اختیار است که ما را از دیگر موجودات جدا کرده است و به عنوان اشرف مخلوقات قرار داده است.


بیشتر بخوانید:

چگونه می‌توانیم به فردی خوش بین تبدیل شویم: ۱۵ تمرین برای داشتن تفکر مثبت(قسمت اول)
رشد کسب و کار و موفقیت شما هدف ماست. این ۷ راهکار تضمینی را عمل کنید
رقابت در کسب و کار و افزایش بهره‌وری با ۵ تکنیک دیوار مرگ!
کسب و کار هایی که در مثلث برمودا ناپدید می‌شوند
تکنیک رادار، شناسایی رقیبان در کسب و کار
۱۵ راه برای تغییر افکار و تغییر زندگی شما

1 نظر
  1. samer می گوید

    متن مقاله با عنوان که انتخاب شده یه کم کنگ و نامفهومه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.