اقیانوس تکنولوژی شما را غرق می‌کند اگر این ۴ قانون طلایی را رعایت نکنید!

۴ دقیقه زمان مطالعه

مضرات تکنولوژی

جذابیت زیاد، مضرات تکنولوژی مدرن را کم رنگ کرده است. فناوری چیزی که این روزا خیلی به گوش من و شما شنیده می‌شود. شاید شما هم شنیده باشید که در کشورهای مختلف مراکز ترک اعتیاد از تکنولوژی رو به گسترش است.

وقتی ساعت‌ها بدون ترک منزل یک شخص پشت سیستم می‌نشیند؛ و یا مشغول بازی‌های کامپیوتری است و شاید هم با موبایل خود در شبکه‌های اجتماعی غرق شده است به نظر شما یک اعتیاد نیست؟
خوب است بدانید در زمان نوشته شدن این مقاله فقط در سطح کشور چین ۲۵ پایگاه شبه نظامی برای ترک اعتیاد از اینترنت و بازی‌های کامپیوتری تاسیس شده است. متخصصین مضرات تکنولوژی را مثل مواد مخدر می‌دانند.

تکنولوژی چیست؟

فناوری یا تکنولوژی (Technology) از زمان‌های بسیار دور به دست انسان‌ها به وجود آمده و همیشه به دنبال ساده کردن و راحت تر کردن کارهای ما رشد کرده است. در سال‌های اخیر و در زمانه جذاب ما فناوری سرعت خیره کننده‌ای به خود گرفته.

شما برای پرداخت قسط و خرید‌های خود دیگر نیاز نیست حتی از خانه خارج شوید؛ کافی است با موبایل خودتون نزدیکترین مرکز خرید را جستجو کنید و سفارش خرید بدهید. خلاصه اینکه در زندگی مدرن امروزی همه چیز به سمت راحتی پیش می‌رود اما…
اما راحتی بیش از حد برای بدن و مغز ما بسیار مضر است. شاید با تعجب سوال کنید که مضرات تکنولوژی چیست؟ 

مضرات تکنولوژی

از آنجایی که فناوری به دنبال راحت کردن کارها است باعث می‌شود تا تحرک از ما گرفته شود. وقتی شما با یک گوشی هوشمند و یا کامپیوتر در منزل می‌توانید بیشتر سفارشات خود را انجام دهید دیگر نیاز به بیرون رفتن ندارید. البته ناگفته نماند که فناوری مزایای زیادی برای ما داشته و دارد. بازی‌ های کامپیوتری و آنلاین به قدری جذاب هستند که ساعت ها کودکان و حتی بیشتر افراد بزرگسال را به خود جذب می‌کند.

خواندن  چگونه می توان عادت‌ های لذت بخش به وجود آورد؟

زوج‌های زیادی هستند که هر کدام در جزیره تنهایی خود و در عالم شبکه‌های اجتماعی وقت گذرانی می‌کنند. و بسیاری مورد دیگر که در اینجا زمانی برای گفتن همه نداریم. اما در همین حد بدانید که از جمله مضرات تکنولوژی افزایش چاقی و انواع مریضی‌های وابسته به آن است.
حالا مساله اینجاست که در این زمانه با این همه فناوری جذاب چطور زندگی کنیم؟!

چه طور در اقیانوس فناوری غرق نشویم؟!

در این مقاله بیشتر منظور ما در دسترس ترین تکنولوژی ها مثل تلویزیون، اینترنت، گوشی‌ های هوشمند و بازی‌های کامپیوتری و بازی‌های آنلاین است.

۱- اقدام خود را بنویسید

ما انسان‌ها به چیزی که نوشته شود بیشتر متعهد هستیم. پس از همین نکته مثبت استفاده کنید؛ قبل از اینکه وارد اینترنت و یا شبکه های اجتماعی شوید برای خود وقتی را تعیین کنید.

Writing purposeمثل یک دکتر دلسوز نسخه‌ای برای اعتیاد و مضرات تکنولوژی خود بنویسید.
به عنوان مثال فقط سریال مورد نظر خود را ببینید و سریع تلویزیون را خاموش کنید و یا تعیین کنید که هر شب فقط ۳۰ دقیقه در شبکه های اجتماعی وقت می‌گذرانم.
قبلا در مورد اهمیت وقت و زمان در مقاله 
ارزش زمان در برابر طلا قابل محاسبه نیست! توضیح داده‌ایم که چطور زمان خود را مدیریت کنید.

۲- هدف خود را تعیین کنید

طبق قانون اول همه چیز را بنویسید و اما نکته بعدی تعیین هدف است. هدف شما از رفتن به اینترنت برای همان ۳۰ دقیقه چیست؟
مطمئنم اینجا یک لبخند می‌زنید و می‌گویید مگه برای نیم ساعت اینترنت رفتن هم باید هدف داشت!
بله اگر بی هدف وارد اینترنت شوید ۳۰ دقیقه تبدیل به ۳۰۰ دقیقه می‌شود؛ شما وقتی بیرون از خانه می‌روید دلیل دارید مثلا برای خرید یک کتاب و یا رفتن به دانشگاه و یا مدرسه از خانه خارج می‌شوید.
شاید هم برای یک ساعت به پارک می‌روید، اما هیچ وقت بی هدف در خیابان راه نمی‌روید. حالا به سراغ دنیای مجازی می‌آییم اینجا هم شما باید دلیل و هدف خود از وارد شدن به خیابان‌های بی انتهای اینترنت را بدانید! در غیر اینصورت ساعت‌ها در نت می‌مانید و بعد خسته به دنیای واقعی بر می‌گردید.

خواندن  جرات نه گفتن چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم
دوست عزیز حتما برای بازی‌های کامپیوتری و آنلاین هم برنامه و هدف تعیین کنید چون بسیار جذاب‌تر از دنیای نت است.

 

۳- به جای فناوری جایگزینی پیدا کنید

سعی کنید جایگزین‌های مناسبی برای خود و یا فرزندان خود پیدا کنید. بیشتر افراد عادت دارند که اول صبح خیلی سریع به سراغ گوشی خود رفته و شبکه‌های اجتماعی را چک کنند.
بعضی از افراد خیلی سریع بعد از کار و یا دانشگاه و مدرسه به سراغ تلویزیون، اینترنت و یا بازی‌های کامپیوتری و آنلاین می‌روند.
در اینجا گفتن اینکه خوب همه این فناوری‌ها را کنار بگذارید آسان است اما مساله اینجاست که پس چه کنیم اگر تکنولوژی را کنار بگذاریم؟
خوب رسیدیم به جای حساس موضوع:
اول اینکه شما قصد ترک همیشگی را ندارید بلکه قصد کنترل دارید که همین مساله خیلی از بار روانی ترک را کم میکنه.ورزش
دوم اینکه از خود بپرسید من به چه چیز غیر از تکنولوژی مدرن علاقه دارم؟
خوب چند تا رو به شما در اینجا میگم: کتاب، ورزش، تفریح‌های دسته جمعی، یادگیری یک موسیقی جدید و هر چیزی که شما رو در جایگزینی فناوری کمک کنه.
این بستگی به سلیقه شخصی شما داره، اما پیشنهاد ما خواندن کتاب هست که هیچ وقت خسته کننده نمی‌شه، البته این هم باید در سبد تفریحات ما قرار بگیره تا کم‌کم مضرات تکنولوژی را از خود دور کنیم.

۴- اعتقادات مذهبی خود را قوی کنید

بعد از ترک و یا کم کردن مدت زمان وقت گذرانی در دنیای متنوع فناوری یک احساس تنهایی به سراغ شما می‌آید.
شاید تعجب آور باشد در میان انبوهی از جمعیت شما احساس تنهایی می‌کنید.
اینجاست که باید از خالق کائنات کمک بگیرید تا این احساس تنهایی فشار کمتری به شما وارد کند. وقتی شما به یک نیروی عظیم و عقل کل تکیه کنید در طوفان مدرن تنهایی سالم می‌مانید.
فراموش نکنید که احساس تنهایی از نظر روحی فشار بسیاری به شما وارد می‌کند این احساس به هر دلیلی امکان دارد در شما ایجاد شود. پیشنهاد می‌کنیم در همین زمینه 
کلیپ انگیزشی امید به خالق کائنات را حتما ببینید.

خواندن  ناامیدی یعنی ، به اسفل سافلین خوش آمدید

اگر شما هم راهایی را تجربه کرده‌اید که به شما در نجات از مضرات تکنولوژی کمک کرده زیر همین پست با ما و دوستان دیگر به اشتراک بگذارید.


بیشتر بخوانید:

پرش با باور ، نیزه‌‌ای برای عبور از موانع
۱۵ راه برای تغییر افکار و تغییر زندگی شما
راز شکرگذاری
چگونه مغز خود را برای حداکثر خلاقیت تربیت کنیم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، از سرویس reCAPTCHA Google حریم خصوصی و شرایط استفاده استفاده کنید.

با این شرایط موافق هستید.